Site icon Medya Haber TV – Özgür Haberin Adresi…

KCK’den Şêxmeqsûd’da Yaşamını Yitirilenler İçin Başsağlığı

https://medyahaber12.info:443/video/001_KCK-KATLIAMLAR-ACIKLAMA_230123.mp4

 

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Halep’in Şêxmeqsûd mahallesinde binanın çökmesi ve 16 kişinin yaşamını yitirmesi ile Mêrdîn’deki katliamda hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayınladı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı 21 Ocak’ta Heleb’in ŞêxMeqsûd mahallesinde bir apartmanın çökmesi sonucu 16 kişinin yaşamını yitirmesi acı olayının kendilerini derinden üzdüğünü belirtti.

Yaşamını yitirenler için başsağlığı, yaralılar için şifa dileyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Halep ve Şêxmeqsûd’daki halkın bugüne kadarki zorluklara, yıkım ve imkansızlıkara karşı direnişini hatırlattı.

Bu acı olay karşısında bir birine sahip çıkmanın ve destek olmanın önemine vurgu yaptı.

Halep ve Şêxmeqsûd’daki halkımız dayanışma ve komünal yaşam konusunda tarihte örnek olacak bir pratik sergilemiştir. Şêxmeqsûd’daki halkımızın hepimizi derinden üzen bu acı olayı da bu ruh ve duygularla, birbirine sahip çıkarak ve destek olarak aşacağına inanıyoruz.

19 Ocak’ta Mêrdin’de Rêkani aşiretinden katledilen 5 kişi için de başsağlığı dileyen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, bu olayın kesinlikle bir katliam olarak görülmesi gerektiğini vurugladı.

Türk devleti ve faşist AKP-MHP iktidarının bugüne kadar Mêrdîn’de onlarca Kürt yurtseverlerini katlettiğini haytırlattı.

Bu katliamın da AKP-MHP tarafından ve kontralar eliyle yapıldığını gösteren güçlü belirtiler olduğunu vurguladı.

Katledilen beş kişinin yurtseverliğine, mensubu oldukları Rêkani aşiretinin şehitlerine, Türk devletinin dosyaya gizlilik getirmesine, KDP ve medyasının katliamı münferit bir saldırı olarak sunmasına dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şu ifadelere ve çağrı yer aldı:

KDP’nin ve KDP medyasının bu tutumu gerçeklerin üzerinin örtülmesine hizmet etmektedir. KDP, Türk devletiyle girdiği ilişkilerden ötürü böyle bir yaklaşım içerisinde olmamalıdır. Biz demokratik kamuoyunu bu konuda duyarlı ve gerçeklerin açığa çıkması için olayın takipçisi olmaya çağırıyoruz.”

Exit mobile version