27 June 2022
Öne Çıkanlar

Özgür Basından 16 Gazetecinin Tutsak Edilmesine Tepkiler Büyüyor

 

8 Haziran’da gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan Kürt gazeciler ile dayanıma eylemleri yayılıyor.
DİSK’e bağlı DİSK Basın -İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), tutuklamaları ve Türk Meclisine sunulan yeni sansür düzenlemesini Şişhane’de bulunan Barış Heykeli önünde protesto etti.

8 Haziran’da Rehin alınan gazeteciler arasında JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği DFG Eşbaşkanı Serdar Altan,

Mezepotamya Ajansı Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteciler Zeynel Abidin Bulut da bulunuyor.

Gazetecilerin tutuklanmasına karşı uluslararası basın kuruluşlarının yanısıra Türkiye’deki sol demokrat basın da önemli bir tepki ortaya çıktı.

Gelen tepkilerde “Sansür yasası” olarak tanımlanan yasa tasarsının meclise sunulması ile bu tutuklamaların eş zamanlı olmasına dikkat çekildi.

DİSK’e bağlı DİSK Basın -İş, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Meclise sunulan düzenlemeyi Şişhane’de bulunan Barış Heykeli önünde protesto etti.

Açıklamada özgür basına yönelik baskı ve tutuklamalara tepki gösterildi.

DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu gerçekleri halka ulaştırmak ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını belirtti

MA editörü Arjin Dilek Öncel JİNNEWS Editörü Safiye Alagaş’ın İtalyan gazeteci Maria Grazia Cutuli adına verilen uluslararası , “Gazetecilikte Cesaret Ödülü” sahibi olduğunu hatırlattı

Gazeteci İnci Hekimoğu, iktidarın medyanın yüzde 95’ini kontrol etmesine rağmen etkinliği ve inanılırlığının kalmadığını söyledi.